مشتری مداری6 دقیقه زمان مطالعه

مهم ترین رکن برای افزایش فروش و رشد کسب و کار مشتری‌ مداری است.

مشتری‌مداری
مشتری‌مداری

شما وقتی میتوانید زنجیره ای از مشتری را داشته باشید که مشتری مداری را به خوبی بیاموزید

مشتری مداری باعث افزایش فروش و رشد کسب و کار میشود شما هنگامی میتوانید پیشرفت کنید که تعداد زیادی مشتری راضی داشته باشید و همیشه در تلاش برای افزایش این دسته از مشتری هایتان باشید خب حالا سوال اصلی اینجاست چطور مشتری مداری کنیم؟

شما همیشه باید به مشتری های خود دقت کنید که چه چیزی باعث خوشحالی آنها میشود؟

 

 

 

گاهی اخلاق خوب یکی از مهمترین عوامل مشتری مداری است

 

اگر مشتری‌ شما وقتتان را گرفت از این موضوع ناراحت نشوید چون وقت شما در زمان کار متعلق به مشتری های شما میباشد و سعی کنید مشتری های خود را پیش داوری نکنید که قصد مشتری خرید است یا از سر کنجکاوی میپرسد یا اصلا قصد خرید ندارد.

حتما تمام انرژیتان را برای تک تک خریداران خود بگذارید حتی اگر مطمئن هستید که قرار نیست محصولتان را الان خریداری کند. وقتی با مشتری به توافق نرسیدید اخلاقتان را تغییر ندهید و سعی داشته باشید همچنان برخوردی عالی داشته باشید.

مشتری ها عاشق تخفیف هستند به آنها تخفیف بدهید تخفیف یکی از عوامل رضایتمندی مشتری است همیشه مبلغی را برای تخفیف بگذارید زیرا افراد با گرفتن تخفیف خوشحال میشوند و در حد امکان تخفیف های واقعی بدهید نه تخفیف های دروغین. منظورم از تخفیف دروغین تخفیف هایی هستند که اول مبلغ را بالا میبرند سپس خط قرمز رنگی رو آن میکشند و قیمت اصلی یا همان قیمت قبلی را روی آن مینویسند.

 

 

 

 

هیچوقت  خدمات پس از فروش را فراموش نکنید

 

اگر گارانتی کرده اید حتما به آن پایبند باشید و اگر گارانتی نکرده اید گارانتی کنید وقتی شما به محصول یا خدماتتان ایمان نداشته باشید چطور از مشتری خود توقع دارید که به شما ایمان داشته باشد؟

برای مشتری های خود محصول یا خدمات را گارانتی کنید تا با اعتماد و بهتر خرید کنند و وقتی که از شما برای اجرای گارانتی تان کمک خواستند دریغ نکنید همیشه تمام تلاشتان را برای حفظ مشتری های ثابت خود کنید اگر از دادن خدمات خوب به مشتری هایتان غافل شوید به سمت رقیبانتان جذب میشوند و نگه داشتن مشتری های قدیمی خیلی به رشد بیزینس تان کمک میکند زیرا برای پیدا کردن یک مشتری جدید و ثابت کردن آن باید ده برابر هزینه کنید پس نگه داشتن مشتری های خود را  در  اولویت قرار دهید.

 

 

 

مشتری هایتان را به چشم اسکناس نبینید

 

سعی کنید با تمام وجود سعی در افزایش خدمات خودتان داشته باشید و تمام افکارتان را برای بهتر خدمات به مشتری دادن بهره بگیرید مشتری های شما متوجه میشوند که شما به جیب آنها چشم دوخته اید یا قصد کمک کردن به آنها را دارید.

 

 

 

 

پیگیر باشید

 

یک راز بزرگ در مشتری مداری پیگیری است.

اگر بتوانید مشتری های خود را پیگیری کنید به مشتری های خود احساس مهم بودن را میدهید و اگر مشکلی باشد خیلی سریع رفع خواهید کرد. پیگیری کمک میکند خریداران شما به مشتری های ثابت شما تبدیل شوند با پیگیری میتوانید فروش های بیشتر و زنجیره ی مشتری های وفادار رای خود بسازید

کافی است بعد از خرید مشتری با او تماس بگیرید و ببینید آیا او از خدمات شما راضی بوده است از محصول شما اگر ناراضی بود هر چه سریع تر مشکلش را پیگیری کنید و آنها مشتری وفادار خواهند شد

پس از این فرصت استفاده کنید بار دیگر از پیگیری میتوانید به عنوان پیشنهاد فروش مشتری تان را پیگیری کنید اگر آنها از محصول یا خدماتتان راضی بودند میتوانید به آنها پیشنهاد محصول جدیدتان را بکنید کسانی که قبلا از شما خرید کرده اند و راضی بوده اند خیلی راحت تر از شما خرید میکنند به نسبت کسانی که تا اکنون از شما هیچ خریدی نکرده اند

 

 

 

حق همیشه با مشتری است
حق همیشه با مشتری است

همیشه حق را به مشتری بدهید

 

بگذارید این جمله فقط شعار کسب و کارتان نباشد بلکه سرلوحه کار شما باشد از بحث کردن با مشتری بپرهیزید و تحت هر شرایطی حق را به مشتریان خود بدهید. در کوتاه مدت شاید خیلی به مزاجتان خوش نیاید اما پس از مدتی رقبایتان در حسرت فروش شما خواهند ماند.

 

فکر نکنید که همیشه از مشتری های خود بیشتر میدانید همیشه از نظر های آنها استفاده کنید گوش کردن به نظرات مشتری به شما خیلی کمک میکند تا میتوانید از مشتری های خود نظر سنجی کنید و از نظرات آنها حتما در کسب و کارتان استفاده کنید حتی برای اینکه نظرشان را به شما بگویند به آنها امکانات یا هدایایی بدهید.

 

 

شبکه های اجتماعی و اینترنت
شبکه های اجتماعی و اینترنت

 

از شبکه های اجتماعی به نفع کسب و کارتان استفاده کنید

 

در محیط کسب و کار خود به فکر تفریح کردن نباشید متاسفانه با پیدایش گوشی های هوشمند و اینترنت و شبکه های اجتماعی همه ی ما در گیر این مسايل هستیم و دلمان نمی آید در محیط کار از این امکانات چشم پوشی کنیم و در سر کار هم از آنها استفاده میکنیم که به شدت بازدهی ما را پایین می آورد

 

بهتر است از شبکه های اجتماعی برای رشد کسب و کارمان استفاده کنیم نه توقف آن و در مقاله ی بعدی در باره اینکه چطور با امکانات امروزی و شبکه های اجتماعی کسب و کار خودمان را رشد بدهیم خواهم نوشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *